Selling House Plans Across North America Since 1950
Call 1-888-847-5267 (1-888-8-4PLANS)
Plan No. 202940
A built-in gazebo on the front corner expands the usable porch area and gives this home a unique look. The main floor of this plan features 9'-0" high ceilings to add more volume to this already open design.
| Floor | Area | Ceiling |
|---|---|---|
| Main Floor Area | 1746 | 9' 0" |
| Attic Area | 345 | 0' 8" |
| Rooms | |
|---|---|
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| Garages | Two Car Garage |
| House | |
|---|---|
| Categories | One Story Rancher House Plans |
| Finished Square Feet | 2091 |
| Width | 48' 0" |
| Depth | 60' 0" |
| ArchitecturalStyles | Bungalow House Plans, Craftsman House Plans, Ranch Style House Plans, Traditional House Plans |
| External Wall Finishes | Stone Siding |
| External Wall Types | 2x6 |
| Roof Finishes | Asphalt Shingles |
| Max Ridge Height | 25' 0" |
| Roof Pitch | 7/12 |
| Secondary Roof Pitch | 12/12 |
| Foundation Types | Crawlspace |